Talveaed on reeglina klaasist seinte ja katusega juurdeehitis maja küljes. Eesmärk on valdavalt eksootiliste taimede kasvatamine või siis hea olemise koht halbade ilmade eest. Võimalus on teha talveaed nii soojana kui ka külmana. Soe talveaed on mõeldud aastaringseks kasutuseks. Külma konstruktsiooniga talveaed on pigem kevade ja sügise pikendaja. Kindlasti peab ka arvestama, et sooja talveaia ehitamine on mõnevõrra kulukam. Enne talveaia ehitust on vaja mõelda mõnele olulisele asjale. Esiteks on vaja kindlasti endale selgeks teha mis otstarve peaks talveaial olema. Siis tuleb kindlaks teha mis ilmakaare suunas talveaed paiknema hakkab. Arvestades neid faktoreid saab teha edasised otsused talveaia ehituseks. Milline tuleb ventilatsioonisüsteem, kuidas on lahendatud küttesüsteem, kas on vaja ka varjamiseks markiise, milliseid klaase valida ja kuidas arhitektuuriline väljanägemine paistma hakkab. Arvestama peab ka sellega, et talveaia ehitus, olenevalt suurusest ja keerukusest, võib olla  päris pikk protsess. Kogu ehitustsükkel võib aega võtta mitu kuud.


Ventilatsioon

Halb ventilatsioonilahendus või koguni selle puudumine võib põhjustada väga traagilisi tagajärgesid. Peale selle, et halva ventilatsiooniga talveaias on äärmiselt ebameeldiv sisekliima, võivad tekkida liigse niiskuse tagajärjel ka märkimisväärsed kahjustused hoonele mille küljes talveaed asetseb. Kõige levinum ja ka soodsam on kindlast piisavas koguses avatavaid osasid sisse ehitada. On nad siis katuseaknad, tavaaknad või uksed. Avanevate osadega on muidugi halb see, et kodunt ära minnes ei saa neid lahti jätta. Selleks puhuks saab kasutada erinevaid ventilatsioonisüsteeme. Võimalik on kasutada käsitsi reguleeritavaid ventilatsioonilahendusi ja ka täis automaatikaga juhitavaid süsteeme. Automaatikaga töötavad ventilatsioonisüsteemid reguleerivad ise talveaias õhuvahetust vastavalt õhuniiskusele ja temperatuurile. 

Ventilatsiooni lahendusteks pakume Renson (www.renson.eu) süsteeme.

Küte ja valgustus

Aastaringselt kasutatavate talveaedade kütmisel on kõige levinum lahendus põrandaküte, on ta siis elektriga või veega. Rohkem kevade ja sügise pikendamiseks tehtud talveaiad on üldjuhul ilma küttesüsteemita või siis kasutatakse elektrilisi soojakiirgureid. Need on väga tõhusad, kui on vaja jahedamal aastaajal lühiajaliselt talveaed soojaks kütta. Samas mitte vähem oluline ei ole ka suveperioodil talveaia jahutamine. Sellel puhul on võimalik väga edukalt kasutada õhksoojuspumpasid/konditsioneere. Lisaks annavad nad ka talveperioodil lisa soojust juurde.

Valgustuse jaoks vajalikud juhtmed on võimalik vajadusel talveaia karkassi sisse paigutada. Väga huvitava tulemuse annavad talveaedade puhul ka põrandavalgustid.

Taimed talveaias

Ikka ja jälle puutume kokku arvamusega, et tänapäevased energiasäästuklaasid ja päikesekaitseklaasid (näit. talveaedades) omavad negatiivset mõju taimede kasvule. Eriti teravalt pidavat see puudutama mitteküllaldast Uv-kiirguse juurdepääsu läbi klaasi.

See on õnneks siiski laialdane ja äärmiselt  vale eelarvamus. Taimede kasvuks vajalik protsess fotosüntees- on ainult vähesel määral sõltuvuses  Uv-kiirgusest. Kasvuks vajavad taimed eelkõige hoopis nähtava valguse spektri erinevaid lainepikkusi. Taimede individuaalne valgustarve on aga erinev ja suuresti sõltuv taime looduslikus kasvukohas valitsevatest tingimustest. Näiteks on troopilist päritolu taimedel teistsugune valgustarve kui vahemerelisest kliimast pärinevatel taimedel. Õige asukoht, optimaalne õhu juurdevool ning kastmine on taime kasvuks sama olulised tingimused kui valguse ligipääs. Oluliseks faktoriks on taimede mitte liiga kauge asukoht klaasitud pindadest, kuna valguse hulk distantsi suurenedes aknapinnast oluliselt väheneb. Enamikule klaastoodetele omane kergelt rohekas värvivarjund on igati kooskõlas taime kasvuks vajalike tingimustega. Igal juhul juhindub tänapäevaste energiasäästu- ja päikesekaitseklaaside arendustöö eeldusest, et klaaside nähtava valguse läbivusnäitaja on suurem kui 50%. Enamiku taimede jaoks on see piisav valgushulk. Seetõttu kehtib järeldus:``Nad kasvavad siiski``

Küll tuleb aga juhtida tähelepanu asjaolule, et massvärvitud klaaside (hall,pronks...)puhul jääb valguse läbivusmäär (ca 35% - 45% ) paljude toataimede jaoks väheseks.

Tehniline info

Talveaedade ehitusel kasutame alumiiniumist profiilisüsteeme. Profiilide toonid on anodeeritud alumiinium või siis pulbervärvitud vastavalt RAL värvikaarti järgi. Võimalus on teha seest ja väljast erinevate värvitoonidega. Kõik profiilid ja ühendusdetailid on alumiiniumist või roostevabast terasest. See tagab konstruktsioonile pikaealisuse ja suure vastupidavuse ilmastikutingimustele. Klaase on võimalik talveaial kasutada väga erinevaid. Olgu nad siis päikesekaitseklaasid, toonklaasid, peegelklaasid, isepuhastuvad j.n.e. Kuna talveaial eraldub ja siseneb katuse pinnast valdav osa soojusest, siis väga levinud on kasutada katusel just päikesekaitsega energiasäästuklaase. Meie kasutame oma talveaedade ehitusel üldiselt karastatud klaase ja katuste puhul karastatud-lamineeritud klaase. Lamineeritud klaaside eeliseks on see ,et kui klaas peaks purunema siis ei kuku ta alla vaid säilitab oma kuju. Klaaspakette on võimalik panna talveaedadele kuni 56 mm paksuseid (kolmekordne klaaspakett), mis võimaldavad klaasi U arvu viia kuni 0,6 - ni.

Talveaedade puhul ei ole mingit standartlahendust. Igat projekti tuleb võtta personaalselt ja leida sobivaim lahendus vastavalt võimalustele ja kliendi soovidele.

Kui Teil tekkis küsimusi siis palun võtke meiega ühendust.

 

 

Edukas Eesti ettevõte aastast 2013

Alumaster OÜ | info@alumaster.ee
TootedGaleriiKontaktToetame
edge team oü